İçeriğe geç

HAKKIMDA

Ender AYDOĞDU

1980 İstanbul Moda doğumluyum. Sonradan anladım ki bunu bir ayrıcalık olarak görmem gerekiyormuş… İleride bu semtin mahalle dokusu, esnafı ve kültürel yapısının hem iş hayatıma yardımı olacağını, hem de insan ilişkilerinde beni hep bir adım ileride tutacağını bilmeyerek Moda’da dünyaya geldim. (Bundan yazılarımda bahsederim..)

İlk, ortaokul ve lise dönemi Bostancı’da geçti. Bostancı olayı önemli, çünkü ilk kazandığım parayı, bu semtte kurulan Çarşamba Pazarı’ndan kazandım.

Hala o gün aklımda, anneannemin evinden bir sürahi soğuk su alıp, o suyu sattığım köşe aklımdadır. Tabi ilk bardağı sattığımı sandığım pazarcının; “ohh soğukmuş, sağol”, “ee para?” “ne parası, teşekkür ettik ya…” demesi ile yediğim ilk kazık.. Ticarette ilk hamlesinde dolandırılan çocuk, o hırsla, o gün 11 sürahi su sattı ve pes etmemeyi öğrendi. Sanırım o gün satış işi yapmaya ve hayatımı bundan kazanmaya karar verdim.

Trakya Üniversitesi’nde yapmak istediğim işe uzak bir bölüm kazanınca, diplomayı aldım ve bir kenara atıp hayatımı nasıl kazanacağıma odaklandım. Üniversite bitince biraz kendini bulma dönemini atlatıp ilk gerçek işim olan Sur Yapı’da Satış Temsilciği görevine başladım. Greenium Villaları, Selvice Evler, Villa Sera, Dora Park projelerinde görev aldım.

2005 yılı ve İstanbul’da tam bir gayrimenkul yatırım çılgınlığı var. Devlet elini taşın altına sokmuş, inşaat yatırımlarına teşvikleri arttırıyor. Anadolu ve Avrupa yakalarında pilot konut bölgeleri oluşturuluyor. Banka kredileri mortgage kapsamında ilk örnekleri ile alıcılara sunuluyor ve ben de sektörde ilk deneyimlerimi kazanıyorum. Hızlı bir giriş ve çokça satış deneyimi her gün beni buluyor. O dönemde bir satış rekoru hikayesi olmayan satışçı yoktur herhalde.. ve hızlı sektör iş tekliflerini de arka arkaya getirdi.

2006’da yeni kurulan bir firma ve sektöre proje satış danışmanlığı ve satış faaliyetleri misyonu ile girmek istiyor. “Gayrimenkul Konsept” Yeni bir kapı aralanıyor ve burada Satış Yönetmeni olarak çalışmaya başlıyorum. Danışmanlığını yaptığımız firmaların projelerini satıyoruz, satış ekipleri ve pazarlama stratejileri kurguluyoruz. Ata Studio, Günyap Park Evleri, Günyap Üstündağ Evleri, Ataşehir’deki ticari plazalar, Caddebostan sahil hattındaki konut projeleri ve en pahalı satış deneyimim Caddebostan Evleri.. Uzun soluklu ve keyifli bir 4 sene ardından kendi işimin başına geçmem gerektiğini düşünerek Home 1 Partners’ı kuruyoruz.

2010 Home 1 Partners, Bağdat Caddesi üzerinde deprem riski taşıyan binaların proje geliştirmelerini ve gayrimenkul aracılık hizmetleri sunuyoruz. Bir süre böyle devam eden çalışmaları profosyonel hayata dönmek isteyişimle, şirketi birlikte yola çıktığımız ortaklarıma devir edip, kariyerime 2012’de FerYapı’da Satış Müdürü olarak devam ediyorum.

2012 FerYapı, Mai Residence, Premier Kampüs Ofis, iTower Bomonti ve Parima Merter projelerindeki görev süremde aldığım terfi ile Satış Koordinatörü olarak halen satış projlerin satışlarını yaptım.

ve Nisan 2017… Artık biraz deneyim paylaşma ve biraz sektör hakkında yazılar yazmak için http://www.enderaydogdu.com ‘u yayına almaya karar verdim..

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış konusunda inovatif çalışmalar yapmak adına GAPAS (Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği) kurucuları arasında yer aldım ve Yönetim Kurulu üyesi olarak derneğimize hizmet vermekteyim. www.gapas.org.tr